luni 17 feb 2025

SPONSORI OFICIALI

ACOSTATI SI DUMNEAVOASTRA, DAR CU INIMA DESCHISA, IAR DUPA ACEEA MAI DISCUTAM…

259732_216405428399189_8154074_o

Iată că și eu, navigator pe Internet de ceva vreme, după atâtea și atâtea „porturi” vizitate pe rutele parcurse pe această imensă „mare” de site-uri, am acostat acum câtva timp și în cel ce numit: Liga Militarilor Profesioniști
Îndată ce am fundarisit ancora, curiozitatea a început să-mi fie alimentată de multitudinea obiectivelor ce se impuneau aici, prin construcție, diversitate și conținut, a fi vizitate.
Nu am reușit prea repede să mă dumiresc unde să-i comand maosu-lui să mă acosteze, pentru că orice obiectiv îmi propuneam își pierdea parcă locul când în relevmentul prova apărea un altul!…Greu, foarte greu să decizi a intra la abordaj cu un asemenea tablou al prezentării de date, știri și informații!
Îmi închipui că nu este chiar așa de ușor să alimentezi cu „combustibil” spiritual o asemenea mare întindere în spațiul electronic deținută de Liga Militarilor Profesioniști, dar uite că oamenii aceștia minunați o fac, spre bucuria lor, dar și a mea ( de ce nu și a noastră, a tuturor!) ca navigator solitar pe întinsa marea a Internetului… Și fac acest „plin” destul de des, însă nu oricum, ci cu resapect pentru cuvântul scris, cu respect pentru fapta trecută sau prezentă, cu dorința de a veni întotdeauna cu informații noi (adesea chiar „calde”!), multe dintre acestea servind de minune interesul imediat, pe termen scurt sau lung al grupului țintă prioritar.

Bravo lor! Asemenea truditori merită respectul oricărui navigator al Internetului, care și-a orientat (sau își va orienta!) prova spre acest port electronic, reușind acostarea în condiții ce-i permit nu numai să se bucure de întâlnirea cu noul, ci și să-i cunoască acestuia întreaga „osatură”…
Știu – dar nu mă bucură absolut de loc – că sunt și navigatori ai drumurilor electronice care, interesați mai mult să afle cum pot ei folosi mai bine și mai în folosul lor strâmba, pentru că defectele caracteriale îi fac să creadă ca numai un asemenea mod de gândire și acțiune îi va determina să simtă că navigă în aplele lor!
Ăstora orice ofertă le-ai face și oricât ar fi ea de clară în privința perceperii desingul, a tematicii subiectelor abordate și tratarea lor cu respect față de adevăr, ori cât de frumos și la obiect ar fi postate fotografiile sau materialele respective, nu-i poți mulțumi și pace! Ei nu se pot distanța de propriile vedenii, uitând mai tot timpul să limiteze acțiunea verbului „a vedea” doar la… lungimea nasului personal!
Eu, unul, cu asemenea cetățeni ai patriei nu doresc să stau alături în niciun echipaj. Mai bine navig singur pe agitata mare a Internetului, fără a pregeta însă să mă alătur oricând celor care știu și doresc să aprecieze corect munca semenilor, să privească și să citească cele postate cu dragul cunoașterii și al informării corecte, nu doar din plăcerea de a folosi maosul drept sondă a găsirii de… noduri în papură!

Am acostat cândva la cheul site-ului Ligii Militarilor Profesioniști, iar de atunci fac acest lucru cu interes și bucurie destul de des, pentru că, asemenea unui turist aflat în căutarea locurilor și lucrurilor care să-i înobileze spiritul, știu bine că aici, în acest metaforic port, găsesesc din belșug așa ceva!
De nu-mi dați crezare, încercați să acostați și dumneavoastră, dar cu inima deschisă, iar după aceea mai discutăm…
.
.
.
.
.

M.m.pr.(r) Dumitru MIHĂILESCU

_
.
.
.
.

IMNUL LIGII MILITARILOR PROFESIONISTI


.

Lasă un comentariu

avatar

Sortează după:   Cele mai noi | Cele mai vechi | Cele mai votate
facebook-profile-picture
Oaspete
Liga Militarilor Profesionisti
27 noiembrie 2013 21:37

Lege pentru modificarea legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.

   PARLAMENTUL ROMANIEI ADOPTA PREZENTA LEGE:

 http://www.cdep.ro/proiecte/2011/400/60/5/pl623.pdf

sorin diaconu
Oaspete
sorin diaconu
28 noiembrie 2013 6:16

am acostat si eu cam matinal si doresc sa pun o intrebare: stiti cumva in ce stadiu se afla proiectul de lege privind pensiile militare? se va face ceva, sau ramanem cu L-263/2010 legea pensiei unice? care lege (pensie) ar fi mai avantajoasa pentru sgp? multumesc.

vali pintea
Oaspete
vali pintea
28 noiembrie 2013 21:51

Proiectul de lege mentionat a fost transmis in teritoriu, in vederea formularii de propuneri si/sau amendamente.
In ceea ce priveste SGP, fiecare act normativ are avantajele si/sau dezavantajele sale, insa o analiza nu se poate face decat raportat la fiecare situatie in parte.

facebook-profile-picture
Oaspete
Liga Militarilor Profesionisti
27 noiembrie 2013 20:29

COMUNICAT L.M.P.:
.

Sambata 23 noiembrie 2013, la Cercul Militar Constanta, a avut loc SEDINTA DESCHISA a CONSILIULUI DIRECTOR al Ligii Militarilor Profesionisti, la care au participat 46 de reprezentanti ai membrilor ligii din unitati din Garnizoana Constanta. 
S-au discutat probleme organizatorice si propunerile LMP-ului la proiectul de lege privind STATUTUL PERSONALULUI MILITAR.
Vom posta in curand un articol in acest sens.
.
 
     Consiliul Director al Ligii Militarilor Profesionisti 

lupu mugurel
Oaspete
lupu mugurel
27 noiembrie 2013 20:50

            Astazi, 27 noiembrie  consiliul director LMP s-a intrunit la Cercul Militar  – sediul ligii – pentru a definitiva setul de propuneri privind proiectul de lege a personalului militar. S-a tinut cont si de propunerile membrilor ligii participanti la sedinta deschisa din 23 noiembrie. Speram ca in cateva zile, juristul ligii sa finalizeze setul de propuneri.

       Cap. Lupu Mugurel – Vicepresedinte LMP 

turcu florin
Oaspete
turcu florin
27 noiembrie 2013 17:10

Buna seara!  am si eu o intrebare:  ca militar (sgp)  pot sa-mi i-au un concediu fara plata? ma intereseaza daca este legal ( legea, articolul?) si durata concedoilui.
Va multumesc anticipat. 

vali pintea
Oaspete
vali pintea
28 noiembrie 2013 19:33

Pentru categoria de personal militar din care faceti parte, nu este reglementata acordarea concediului fara plata.
 

facebook-profile-picture
Oaspete
Liga Militarilor Profesionisti
20 noiembrie 2013 11:25

COMUNICAT L.M.P.:
Site-ul Ligii Militarilor Profesionisti a fost securizat pentru a fi protejat de anumiti virusi.
Ca sa puteti adauga un comentariu, sa va exprimati opiniile, la articolele postate pe site, va trebui sa va inregistrati.

.
Intra si vezi:
“Arata regulile pentru inregistrare si postarea comentariilor” 
.
 
          Multumim pentru intelegere! 

facebook-profile-picture
Oaspete
Liga Militarilor Profesionisti
14 noiembrie 2013 22:37

MARINARI MILITARI AMERICANI ÎN VIZITĂ LA CONSTANŢA
.
Nava amiral a Flotei a VI-a americane din Marea Mediterană, USS MOUNT WHITNEY (LCC 20), va efectua o escală în portul Constanţa, în perioada 15-19 noiembrie. Cu acest prilej, o delegaţie condusă de comandantul navei, comandorul Craig A. CLAPPERTON, va avea întâlniri cu conducerea Comandamentului Flotei. 
Programul vizitei în România mai cuprinde exerciţii în comun ale marinarilor americani împreună cu echipajul fregatei “Regele Ferdinand” şi echipajul unui elicopter IAR 330 Puma Naval, precum şi vizitarea principalelor obiective turistice din municipiul Constanţa.
Nava americană, va acosta la Dana de Pasageri vineri, 15 noiembrie a.c., în jurul orei 09.00.
****
Caracteristici ale USS Mount Whitney: lungime – 189 m; lăţime – 33 m; pescaj – 9 m; deplasament – 18400t ; echipaj – 325 marinari; viteza navei – 23 de noduri.
Armament: 2 instalaţii artileristice tip Phalanx CIWS; 2 instalaţii artileristice cal. 25mm tip Boeing/ Mk 38 Bushmaster.
Detalii suplimentare despre navă puteţi obţine accesând site-ulhttp://www.mtwhitney.navy.mil.

Ana Olarescu
Oaspete
Ana Olarescu
11 noiembrie 2013 19:07

va doresc tuturor din Liga Militarilor Profesionişti,multa sanatate

facebook-profile-picture
Oaspete
Liga Militarilor Profesionisti
11 noiembrie 2013 20:00

Va multumim. Am observat ca sunteti activa si pe pagina de facebook a Ligii Militarilor Profesionisti. Apreciem faptul ca ne urmariti activitatea.

militarul
Oaspete
6 noiembrie 2013 20:19
chwilowki
Oaspete
5 noiembrie 2013 2:48

Wow, superb blog layout! How lengthy have you ever been running a blog for? you make running a blog look easy. The whole look of your web site is excellent, let alone the content!

BARBU DAN
Oaspete
BARBU DAN
2 noiembrie 2013 11:49

SALUTARI DIN PARTEA MEMBRILOR LMP DIN B 912 TANCURI MURFATLAR

facebook-profile-picture
Oaspete
Liga Militarilor Profesionisti
1 noiembrie 2013 23:57

Fregata “Regina Maria” soseşte din misiune NATO
     Ceremonia prilejuită de sosirea fregatei “Regina Maria” va avea loc luni, 4 noiembrie, în portul militar Constanţa, începând cu ora 11.00. Fregata “Regina Maria” a participat în luna octombrie la Operaţia “Active Endeavour”, care s-a desfăşurat în Marea Mediterană sub conducerea NATO.
     Forţele Navale Române au participat din anul 2005 la această operaţie, contribuind activ la îndeplinirea angajamentelor asumate de către ţara noastră în cadrul sistemului de securitate internaţională.
     Fregata “Regina Maria” a îndeplinit toate misiunile ordonate de Comandamentul Operaţiei “Active Endeavour”, a parcurs peste 5700 de mile marine, în mai mult de 600 ore de marş. Echipajul navei a monitorizat aproximativ 200 de nave comerciale din zonă, interogând peste 80 dintre acestea, cu sprijinul piloţilor marinari care au efectuat peste 30 ore de zbor pe parcursul misiunilor de supraveghere aeriană. 
     La ceremonie vor participa oficialităţi militare, reprezentanţi ai autorităţilor locale, veterani, cadre militare în rezervă şi în retragere, precum şi membri ai familiilor echipajului.

Mihai Maioru
Oaspete
Mihai Maioru
1 noiembrie 2013 18:26

Salutari LMP! Salut Dan! Salut Mircea !
sa stiti ca imnul vostru este original si ghicesti in el acel avant tineresc, care va reprezinta.
Personal cred ca este greu de invatat pe dinafara dar asta e valabil si la imnul national, nu stiu cati pot spune ca il stiu. Daca imi dati voie, cu multi ani in urma fiind luptator la Steaua , ne aflam la Honved Budapesta.
In timpul dineului s-a propus intonarea imnului clubului, ne-au dat clasa ungurii noi doar am mormait ceva. De atunci ne dadeau fluturasi cu imnul scris, as dori sa ma intelegeti ca nu e placut vreodata sa patiti la fel.
Liga voastra cu trecerea timpului nu va mai fi o liga a tinerilor, ci o liga matura cand voi veti fi la varsta a treia cu parul grizonat.

.

Daca m-ati inteles inseamna ca aveti un prieten in mine daca nu, un spectator in multime.
E usor sa fi in spate si sa dai pareri stiu, dar, eu nu am fost acolo, am fost in primul rand si am invatat din mers, este frumos si util ce faceti voi , dar nu pot doar sa bat din palme ca ar insemna ca santeti perfecti si v-ati lua-o in cap.
Aveti plugul infipt adanc in brazda, sper sa aveti putere sa duceti cat mai departe treaba inceputa, altfel cum sant laudele de mari acuma la fel de mari vor fi si criticile, viata nu iarta si nu are jumatati de masura ori esti foarte bun, ori esti slab.
Campionul e unul singur locul doi se uita repede.

.

Astazi voi santeti campionii!! Felicitari !!

Don Sandu
Oaspete
Don Sandu
31 octombrie 2013 9:30

 respect

IRENE MIHAI
Oaspete
IRENE MIHAI
31 octombrie 2013 11:35

Foarte frumos, imnul LMP.

facebook-profile-picture
Oaspete
Liga Militarilor Profesionisti
30 octombrie 2013 17:51

AZI 30 OCTOMBRIE 2013 SE IMPLINESC 3 ANI DE CAND SITE-UL LIGII MILITARILOR PROFESIONISTI A DEVENIT OPERATIONAL.
.
In tot acest timp s-au postat 234 de articole, 4.955 de comentarii si 233.841 de persoane au vizualizat site-ul L.M.P.!
  
   Multumiri celor care s-au implicat activ, atat membrilor L.M.P. cat si colaboratorilor ligii,  pentru realizarea unui site modern profesionist de un inalt nivel jurnalistic.
      LA MULTI ANI L.M.P.! 

Vicentiu Vice
Oaspete
Vicentiu Vice
31 octombrie 2013 15:04

 mult succes in continuare.

Anca C-tin
Oaspete
Anca C-tin
30 octombrie 2013 22:44

Salutari din Mediterana din partea echipajului fregatei F-222 “Regina Maria”!!

   LA MULTI ANI si din partea noastra!

  
               ONOARE SI PATRIE!

     Cap. Anca Constantin 

facebook-profile-picture
Oaspete
Liga Militarilor Profesionisti
30 octombrie 2013 17:50

30 octombrie – Ziua Relaţiilor Publice Militare
Tuturor celor care desfăşoară activităţi de informare şi relaţii publice în Armata României un sincer “LA MULŢI ANI”, sănătate, putere de muncă şi nenumărate realizări profesionale!
.
   CONSILIUL DIRECTOR L.M.P. 

dascalu
Oaspete
dascalu
30 octombrie 2013 12:06

ce se mai intampla cu proiectul de lege privind pensiile ocupationale pentru militari? dar cu proiectul de lege privind schimbarea statutului cadrului militar? 

danutshark
Oaspete
danutshark
30 octombrie 2013 20:02
facebook-profile-picture
Oaspete
Liga Militarilor Profesionisti
30 octombrie 2013 18:06

Proiectul de lege privind noul statut al personalului militar nu a fost inca depus spre dezbatere in parlament. Ofiterii, subofiterii si soldatii si gradatii profesionisti vor avea un singur statut.
Vom publica pe site acest proiect de lege, dupa ce MApN il va da publicitatii.

Stoian lmp
Oaspete
Stoian lmp
30 octombrie 2013 9:55

Salutari tuturor membrilor ligii. Am citit acest articol si pot spune ca presedintele de onoare a LMMM m-a impresionat prin originalitatea sa. Domnul Mihailescu in ale condeiului, este unic si nimeni nu-l poate imita.

   Cu intarziere doresc si eu sa va urez multa sanatate, putere de munca alaturi de LMMM dar si de LMP, astfel incat colaborarea dintre cele doua ligii constantene sa se amplifice.
Nu vom uita niciodata primirea camaradereasca pe care ne-au facut-o conducrea LMMM, la inceputul infintarii ligii noastre, in 2010, la sediul domniilor lor.

       Onoare si patrie!
   

Cetaceul
Oaspete
Cetaceul
29 octombrie 2013 20:04

Un articol tipic marinaresc scris de un “batran lup de mare”. Nu pot decat sa va felicit domnule Mihailescu.
In dana “portului” Ligii Militarilor Profesionisti acosteaza foarte multi camarazi dornici de a afla noutati in domeniul militar, despre activitatile specifice unei asociatii socio-profesionale (LMP), despre  istoria militara a Romaniei, eroi ai neamului, tehnica militara, sau operatii si aplicatii la care participa militarii romani.
La realizarea acestui site profesionist au contribuit si muncesc colegi si colaboratori ai LMP. Nu doresc sa dau nume pentru ca este foarte usor de observat cine semneaza articolele ligii. 
Vreau sa felicit si sa multumesc in numele membrilor LMP, echipei editoriale a Ligii Militarilor Profesionisti!
.

         ONOARE SI PATRIE!
.

 cred ca ar trebui explicat cititorilor ce reprezinta fotografiile postate in acest articol; 

.

   Cap.Mircea Cavadiea _ F-221  –  adm. LMP

 

ilie daniel
Oaspete
ilie daniel
28 octombrie 2013 15:24

ce se va intampla cand vom iesi la limita de varsta la 50 de ani? vom putea iesi la pensie? concret.

danutshark
Oaspete
danutshark
28 octombrie 2013 19:09

Citeste doua articole interesante:

MINISTERUL APARARII NATIONALE DORESTE DREPTURI DE PENSIE MILITARA PENTRU SOLDATII SI GRADATII PROFESIONISTI, IN CONDITII SIMILAR CADRELOR MILITARE IN ACTIVITATE!

   http://www.ligamilitarilor.ro/activitati/stiri-din-domeniul-militar-national/ministerul-apararii-nationale-doreste-drepturi-de-pensie-militara-pentru-soldatii-si-gradatii-profesionisti-in-conditii-similare-cadrelor-militare-in-activitate/
.

INTALNIRE DE LUCRU CU DOAMNA SIMONA SIRBU, CONSILIERUL MINISTRULUI APARARII, PE TEMA PROIECTULUI LEGII PRIVIND PENSIILE OCUPATIONALE PENTRU MILITARI

http://www.ligamilitarilor.ro/activitati/intalnire-de-lucru-pe-tema-proiectului-legii-privind-pensiile-ocupationale-pentru-militari/

IRIMIA
Oaspete
IRIMIA
30 octombrie 2013 12:17

asa este, guvernul doreste reinfintarea pensiilor militare. cand, nu se stie,,,

facebook-profile-picture
Oaspete
Liga Militarilor Profesionisti
28 octombrie 2013 16:21

Studiati Legea pensiei unice L-263/2010.

IORGU
Oaspete
IORGU
30 octombrie 2013 19:44

L-263/2010 este singura lege in vigoare. Proiectul legii pensiilor ocupationale pentru militari s-a impotmolit la Ministerul Muncii. Intrebati-o pe domana Campeanu,

paul moldovan
Oaspete
paul moldovan
30 octombrie 2013 19:54

Ministrul Muncii, Mariana Campeanu, a declarat, ca pregateste un proiect de lege privind pensiile ocupationale, care va intra in dezbaterea parlamentara pana la sfarsitul sesiunii

schiopu
Oaspete
schiopu
30 octombrie 2013 23:06

proiectul de lege privind pensiile ocupationale pentru militari este gata din toamna lui 2012; si lmp-ul a participat la discutii cu consilierul ministrului apararii,,, a trecut un an si nimic,,, ce se intampla?

dorin
Oaspete
dorin
28 octombrie 2013 13:48

doresc sa avansez si sa intru in scoala de subofiteri pe filiera indirecta, care este varsta limita la care pot da examen?

facebook-profile-picture
Oaspete
Liga Militarilor Profesionisti
28 octombrie 2013 16:26

Studiati Ordinul Ministrului Apararii Nationale nr. M-57 din 8 iulie publicat in monitorul oficial al Romaniei partea I, nr. 513 din 20 iulie 2011.
Puteti gasi mai usor, pe site-ul nostru in cadrul articolului:

  FORMAREA SUBOFITERILOR PRIN FILIERA INDIRECTA 

 http://www.ligamilitarilor.ro/eveniment/formarea-subofiterilor-prin-filiera-indirecta/

teo doru
Oaspete
teo doru
28 octombrie 2013 12:58

site-ul lmp se imbunatateste de la o zi la alta; acest site este o mandrie a noastra, a soldatilor si gradatilor profesionisti din armata romana

simona s
Oaspete
simona s
28 octombrie 2013 10:06

un site deosebit de interesant, bravo!

onofriciuc teodor
Oaspete
onofriciuc teodor
28 octombrie 2013 10:03

de trei ani acostez in dana ligii militarilor profesionisti. un site ce reflecta activitatea acestor minunati baieti din constanta. felicitari.

BALTA LOUIS EDMOND
Oaspete
BALTA LOUIS EDMOND
27 octombrie 2013 12:00

DOMNULE MIHAILESCU,
CU OCAZIA ANIVERSARII ZILEI ONOMASTICE, NOI, CEI DIN LIGA MILITARILOR PROFESIONISTI, VA TRANSMITEM SANATATE DEPLINA, REUSITE PE PLAN PROFESIONAL, PUTERE DE MUNCA, SATISFACTII ALATURI DE CAMARAZII DIN L.M.M.M., BUCURII ALATURI DE FAMILIE SI SA FITI IN CONTINUARE ALATURI DE LMP!
ARTICOLUL SEMNAT DE DUMNEAVOASTRA ESTE DE UN INAT NIVEL JURNALISTIC
*
LA MULTI ANI!!
.
BALTA LOUIS EDMOND – PRIM-VICEPRESEDINTE L.M.P. 

danutshark
Oaspete
danutshark
27 octombrie 2013 11:45

Domnule Mihailescu, ne face deosebita placere sa va  transmitem, cu prilejul zilei numelui, urari calduroase de sanatate, liniste sufleteasca si bucurie, alaturi de cei  dragi. 
La Multi Ani!

    Toti membri ligii,  apreciaza colaborarea dintre LMP si LMMM!
.
                  Danut Mocanu – Vicepresedinte LMP si membru LMMM

facebook-profile-picture
Oaspete
Liga Militarilor Profesionisti
27 octombrie 2013 11:37

Sfantul DUMITRU sa va dea sa sanatate, putere de munca, sa aveti parte numai de clipe minunate, de bucurii si fericire alaturi de familii si de cei dragi
Liga Militarilor Profesionisti transmite tuturor celor care azi,  sarbatoresc onomastica, un calduros LA MULTI ANI !!.

La Multi Ani si domnului Dumitru Mihailescu!  Multumim pentru aprecieri! 
 
          Consiliul director al L.M.P.

facebook-profile-picture
Oaspete
Liga Militarilor Profesionisti
28 octombrie 2013 9:56

IMNUL LIGII MILITARILOR PROFESIONISTI
*
*
TRAIASCA ROMANIA, TRAIASCA TRICOLORUL
*
Strofa întâi
*
Dacă ne-nfruntă munţi cu munţi ne vom bate,
Pentru lumina ţării şi pentru libertate,
Aici ne e cuvântul când îl avem de spus,
Decât slujirea ţării nimic nu-i mai presus.
Jurăm credinţă luptei oricât ar fi de grea,
Jurăm că pentru ţară şi viaţa ne-o vom da,
Jurăm să nu ne mintă nici clipa, nici vecia
Trăiască libertatea, trăiască românia,
Trăiască în fericite şi linişte poporul,
Trăiască românia trăiască tricolorul.
*
Strofa a doua
*
Dar ţara nu se face cu lasi cu apatrizi,
Iubirea nu te scuză când ochii îi închizi
Să curăţăm tot răul din viaţa româniei,
Că noi sîntem partidul şi ţara omeniei,
Nu creada hotii muncii că ei sînt mari şi tari,
Nou sântem patrioţii revoluţionari,
Avem contract pe viaţă cu visul şi cu glia,
Trăiască libertatea, trăiască românia,
Trăiască în fericite şi linişte poporul,
Trăiască românia trăiască tricolorul.
*
Strofa a treia
*
A noastră este ţara, o moştenim deplin,
Va trebui, întreagă, s-o dăm celor ce vin,
La cei născuţi şi astăzi şi mâine şi poimâine,
Nici păine fară muncă, nici muncă fără pâine,
Nici călăreţi pe aer, nici cai fără călări,
Nici ţară fără lume, nici lume fără ţări,
Să crească-n lume pacea, dreptatea, bucuria,
Trăiască libertatea, trăiască românia,
Trăiască în fericite şi linişte poporul,
Trăiască românia trăiască tricolorul.
*
Strofa a patra
*
Trăiască municitorii, tăranii, cărturarii,
Trăiască demnitatea cea fără de avarii,
Dacă renunţi la luptă n-ai ce să mai aştepţi,
Nimica nu se face-n poziţie de drepţi,
Să facem românia prin toţi şi pentru toţi,
Un teritoriu liber de orice prejudecăţi,
Să fie al nostru dreptul şi a noastră datoria,
Trăiască libertatea, trăiască românia,
Traiasca in fericire si liniste poporul,
Trăiască românia trăiască tricolorul.
*
Strofa a cincea
*
Jurăm din milioane de inimi şi destine,
Din orice fel de sânge ne murmură în vine,
Jurăm bătrân şi tânăr, femeie şi bărbat,
Credinţă româniei, necondiţionat,
Că ţara-i bogăţia ce vejnic ne rămâne,
Şi glasul ei ce îndeamă deşteaptă-te române,
Nu ne-nspăimântă nimeni cu forţa sau cu sila,
Trăiască libertatea, trăiască românia,
Traiasca in fericire si liniste poporul,
Trăiască românia trăiască tricolorul.
*
Strofa a şasea
*
Sîntem de e nevoie, o ţară de soldaţi,
Sîntem de e nevoie, un lanţ de munţi Carpaţi,
Durerea tări noaste facută-i să ne doară,
Ne place libertatea ca oameni şi ca ţară,
Şi soarele dreptăţii să lumineze sfânt,
O ţară în roşu, galben şi albastru pe pământ,
Acesta-i viaţa noastră, aceasta ni-i tăria,
Trăiască libertatea, trăiască românia,
Trăiască în fericite şi linişte poporul,
Trăiască românia trăiască trïcolorul.
*
*
Versuri: Adrian Paunescu
*
Muzica: Nicu Alifantis

wpDiscuz