De la formarea sa ca asociaţie socio-profesională, apolitică şi non-sindicală, LMP a acţionat pentru
îndeplinirea scopurilor propuse prin Statut, desfăşurând activităţi menite să contribuie la stimularea motivaţiei profesionale, dezvoltarea dorinţei de performanţă şi competitivitate, militând pentru promovarea imaginii corpului militarilor profesionişti.
.
În acest context se înscrie si demersul delegatiei Ligii Militarilor Profesionisti de a înainta domnului ministru Gabriel Les, setul de propuneri în 11 puncte, document ce s-a bucurat de atenția reprezentantilor MApN in cadrul audientei din 30 ianuarie 2017.
.
Fideli crezului că asocierea socio-profesională în cadrul corpului nostru profesional este un real beneficiu
pentru toata lumea, de la membri ligii, la factorii de răspundere militară și societatea civilă, LMP își exprimă convingerea că numai în cadrul asociativ organizat dialogul este factorul determinant pentru rezolvarea tuturor problemelor sociale și profesionale, având un real partener de dialog în rândul factorilor decidenți din sistemul național de apărare, ordine publică și securitate națională.
.
ONOARE SI PATRIE!
.
.
.
.
.
.
RASPUNS MApN:
.



.
AICI PUTETI CITI SETUL DE PROPUNERI IN 11 PUNCTE:
.
DIALOG DESCHIS INTRE MINISTERUL APARARII NATIONALE SI LIGA MILITARILOR PROFESIONISTI
.
.
.
IMNUL LIGII MILITARILOR PROFESIONISTI
.












Lasă un comentariu
Subofiterii si maistrii militarii nu mai sunt luati in considerare sunt o cantitate prea mica cand vine vorba de voturi la alegeri.veniturile lor sunt aceleasi ca si la o femeie de serviciu sunt pusi sa faca treaba la trei persoane fara nici o motivatie salariala in plus.in ultima perioada sunt cadre militare care sau pensionat si locurile sunt neocupate ori din lipsa de alt personal ori ca nu sunt facute toate demersurile pentru ocuparea functiilor vacante.Astfel de multe ori un cadru militar trebuie sa suplineasca o functie ,2 sau chiar 3 fara nici o facilitate in plus.
Armata României se modernizează cu cea mai înalta tehnologie(rachete -Patriot).Foarte bine !!!!Dar cine va manevra această tehnologie care costă milioane de dolari ,cei care castigă 740 lei pe lună ????? Halal performanţă !!!!! Tot ministerul anul trecut pe vremea aceasta iniţia Statutul Militarilor,a fost in dezbatere publică pe site-ul ministerului,intrase in proces de avizare la ministere,intrebarea noastră este: unde s-a pierdut iaraşi,pentru că domnul Duşa mai iniţiase si dumnealui unul in 2015 ????? Ce instituţie in lumea asta iniţiază un proiect de lege si după aceea nu si-l mai asumă ???Chiar nu vede nimeni că cel din 1995 ete total depăşit cu zeci de modificări si adăugiri care nu mai corespund actualelor cerinţe NATO. Ce interese ascunse sunt la mijloc de nu se vrea iniţierea unui nou statut al militarului compatibil cu anul 2017,cu realitaţile acestor vremuri,cand stagiul militar obligatoriu nu mai există de 11 ani,cu actualul spectru geo-politic ,când Federatia Rusă de fiecare dată când are posibilitatea ne sfidează ameninţător ,sau ne uităm decat la câstigul individual ???????
Pana acum nu am auzit de nicio demisie in randul generalilor care nu-si fac treaba privind salarizarea militarilor.
Nici n-ai s-auzi !
Am ajuns “milogii” sistemului atăt in privinţa salarizării cât si a legislaţiei ce ţine de domeniul militar-statut ! Nu există si nu a existat nicodată voinţă politică din partea celor care s-au perindat pe la putere ! De ce ????? Poate vor raspunde concret si clar,vreodată …….
Răspuns al M.Ap.N. în nota obişnuită. Suntem de acord, ne dorim să vă ajutăm dar legile nu permit acest lucru.Nu există nu pot ci doar nu vreau.
Am votat ca toată lumea sa ducă un trai mai bun, inclusiv noi militarii,dar se pare ca ne-am înşelat amarnic.Sperăm ca la urmatoarele alegeri sa fim mai inspiraţi !!!!! Doamne ajută !!!!!
De ce unitățile militare nu pun în aplicare MS31din 2016?